Nasiadówki, czyli sposób leczenia stosowany przez nasze babcie i prababcie jest nadal chętnie wykorzystywany przez zwolenników medycyny naturalnej. Lecznicza moc ziół dodawanych do kąpieli jest nieoceniona w przypadku hemoroidów, zapalenia pęcherza czy stanów zapalnych miejsc intymnych. Kąpiel nasiadowa w ciepłej wodzie jest uznawana za bezpieczną metodę leczenia schorzeń anorektalnych i ginekologicznych również dla kobiet w ciąży. Zarejestrowane działania niepożądane dotyczą rozprzestrzeniania infekcji (w przypadku osób korzystających z jednej misy) oraz poparzeń krocza przy nieumiejętnym przygotowaniu kąpieli.
Nasiadówka krok po kroku
W celu przygotowania nasiadówki należy sporządzić odwar z wybranego surowca o objętości 1 litra. Odwary do stosowania zewnętrznego przygotowuje się zwykle z 5-10 g wysuszonego surowca. Gotowy preparat przecedzamy. Do wanny lub misy wlewamy wodę o objętości pozwalającej na zamoczenie całych pośladków. Woda powinna mieć temperaturę zależną od rodzaju wykonywanej kąpieli (w przypadku nasiadówki ciepłej woda nie może wywołać poparzenia).
Do wody wlewamy sporządzony odwar. W tak przygotowanej kąpieli zanurzamy jedynie pośladki, pozostawiając dolne kończyny i górną część ciała niezamoczone. Czas trwania zabiegu również zależy od rodzaju nasiadówki. Warto również odpowiednio przygotować miejsce, w którym wykonujemy nasiadówkę, aby opuszczenie misy bądź wanny było bezpieczne.
Jakie są rodzaje nasiadówek?
Ciepła – polega na przygotowaniu wody o temperaturze 36-42 ºC. Kąpiel powinna trwać maksymalnie do 20 minut. Zanurzenie pośladków w ciepłej wodzie powoduje napłynięcie krwi do narządów znajdujących się w brzuchu i miednicy mniejszej, przez co zmniejsza się napięcie mięśni gładkich. Ciepłe nasiadówki wskazane są w leczeniu kolek nerkowych i jelitowych, hemoroidów i zapalenia pęcherza moczowego.
Obojętna – temperatura wody powinna być niewiele niższa od temperatury ciała, tj. 34-35 ºC. Zabieg trwa do 30 minut. Kąpiele obojętne wskazane są w terapii wspomagającej leczenie hemoroidów i szczeliny odbytu.
Zimna – nasiadówka o temperaturze 15-20 ºC trwająca 5-10 sekund. Kąpiele zimne pobudzają wytwarzanie ciepła w obrębie brzucha i miednicy. Polecane są w przypadku hemoroidów przebiegających ze stanem zapalnym oraz chorób ginekologicznych.
Jakie zioła są wykorzystywane do kąpieli nasiadowych?
Do najczęściej stosowanych nasiadówek ziołowych wykorzystuje się korę dębu, która zawiera katechiny i flawonoidy wykazujące działanie przeciwzapalne, przeciwwirusowe oraz łagodzące świąd. Kąpiele nasiadowe z odwarem z kory dębu są pomocne w leczeniu łagodnych stanów zapalnych narządów płciowych i okolic odbytu.
Działanie przeciwzapalne kwiatu rumianku pochodzi z zawartego w nim olejku eterycznego, którego składnikiem jest chamazulen. Nasiadówka z dodatkiem rumianku złagodzi podrażnienia okolic intymnych, a także wspomoże leczenie zapalenia pęcherza i pochwy.
Szałwia lekarska wykazuje działanie ściągające, dzięki czemu przyniesie ulgę podczas zapalenia pęcherza i dróg moczowych.
Przy występowaniu upławów oraz stanu zapalnego pochwy i sromu wskazane są kąpiele nasiadowe z dodatkiem krwawnika pospolitego o działaniu przeciwbakteryjnym, przeciwgrzybiczym i przeciwzapalnym. W przypadku stanów zapalnych pochwy z występującymi białymi, niespecyficznymi upławami można sięgnąć po kwiat i ziele jasnoty białej w ilości 5 g surowca na 1 nasiadówkę.
Piśmiennictwo:
- Straburzyńska-Lupa A., Straburzyński G., Fizjoterapia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2007.
- Gąsior-Grzesik J., Bień A., Pieczykolan A., Fitoterapia w infekcjach ginekologicznych jako naturalne wsparcie w procesie leczenia. Pielęgniarstwo XXI wieku, Vol. 17, No.3(64),2018
- https://www.zielnik-apteczny.pl/ziola-a-zdrowie/ziola-a-higiena-intymna/
- Park SU, Lee SH, Chung YG, et al. Warm sitz bath: are there benefits after transurethral resection of the prostate?. Korean J Urol. 2010;51(11):763-766