Pojawienie się żylaków odbytu wymaga odpowiedniego postępowania. Dzięki kilku prostym sposobom istnieje szansa, aby na dobre pozbyć się hemoroidów. Co należy zrobić, aby hemoroidy uległy wchłonięciu? Jakie metody są najskuteczniejsze w walce z powiększonymi guzkami krwawniczymi? Kiedy należy udać się do lekarza w celu operacyjnego usunięcia hemoroidów?
Jak powstają hemoroidy?
Hemoroid, czy też żylak odbytu, to patologicznie powiększony i przekrwiony guzek krwawniczy – niewielka struktura naczyniowa, która zlokalizowana jest w odbytnicy. Jej zadaniem jest zapewnienie optymalnej szczelności odbytu, co pozwala na kontrolę defekacji i oddawania gazów. Przesadnie powiększony guzek ulega podrażnieniu w trakcie wypróżniania się, co w konsekwencji powoduje pojawienie się krwi w stolcu oraz występowanie niedogodności o charakterze dolegliwości bólowych, pieczenia i zmian zapalnych.
Czynniki sprzyjające powstawaniu hemoroidów to:
- niski poziom aktywności fizycznej – praca siedząca,
- regularne biegunki lub zaparcia np. w przebiegu IBS,
- dieta uboga w błonnik i nieprawidłowe odżywianie się,
- nieprawidłowe przestrzeganie lub brak higieny osobistej,
- nadmierny wysiłek o charakterze siłowo-wytrzymałościowym,
- nadmierna potliwość okolic odbytnicy i kiepskiej jakości bielizna, która powoduje obtarcia czy podrażnienia skóry.
Co należy robić, aby pozbyć się hemoroidów?
Leczenie choroby hemoroidalnej należy dostosować do postaci występujących żylaków odbytu. Zdecydowanie łatwiej przeciwdziałać wewnętrznym hemoroidom. Powiększone guzki krwawnicze, które nie wydostały się z odbytnicy na zewnątrz, oznaczają początkowy etap rozwoju choroby. Wówczas jest znacznie większa szansa, że hemoroidy ulegną wchłonięciu. Co można wykorzystać?]
- Wykonywanie regularnych kąpieli nasiadowych w ciepłej wodzie z dodatkiem kory dębu o właściwościach ściągających i uszczelniających guzki krwawnicze. Napar z kory dębu można też stosować do przemywania skóry odbytnicy lub okładów.
- Zimne okłady za pomocą kompresów chłodzących spowodują zmniejszenie podrażnienia i redukcję zmian zapalnych.
- Stosowanie innych składników roślinnych np. herbata z rumianku, świeży sok z aloesu, krwawnik czy oczar wirginijski.
Innym sposobem na walkę z hemoroidami jest pielęgnacja kosmetykami przeznaczonymi do przeciwdziałania guzkom krwawniczym. W składzie tego typu preparatów znajdują się m.in. betaina, D-pantenol alantoina czy tetranyl U. Preparaty kosmetyczne z tej kategorii wykazują właściwości łagodzące, redukujące zmiany zapalne, zapobiegajęce przesuszeniom i ograniczające świąd. Równie wartościowym sposobem jest użycie specjalnych sztyftów chłodzących, które pozwalają na stopniowe zmniejszenie rozmiaru powiększonego guzka.
Jak usunąć hemoroidy zewnętrzne?
Niestety może dojść do sytuacji, w której wspomniane sposoby nie przyniosą pożądanego rezultatu, a żylaki odbytu wydostaną się na zewnątrz. Wówczas niezbędny jest kontakt ze specjalistą – proktologiem – w celu usunięcia wystających hemoroidów. Pozbycie się przekrwionych i powiększonych guzków krwawniczych następuje na drodze interwencji chirurgicznej. Operacyjne metody usuwania hemoroidów to:
- krioterapia,
- skleroterapia,
- laseroterapia ,
- metoda Barrona,
- metoda Morinagi (DGHAL).
Powyższe sposoby przeciwdziałania hemoroidom są małoinwazyjne, co oznacza, że stanowią niewielkie ryzyko występowania niebezpiecznych powikłań. Dlatego klasyczna chirurgia polegająca na wycinaniu powiększonych i przekrwionych guzków krwawniczych jest najczęściej ostatecznością w przypadku wyjątkowo zaawansowanych zmian.
Bibliografia:
- Ciesielski P., et al. "Standardy leczenia choroby hemoroidalnej w Europie i Stanach Zjednoczonych." Nowa Medycyna 2021, 2: 67-79.
- Lohsiriwat V. "Treatment of hemorrhoids: A coloproctologist’s view." World Journal of Gastroenterology: WJG 2015, 21(31): 9245.
- Abascal K., Yarnell E. "Botanical treatments for hemorrhoids." Alternative & Complementary Therapies 2005 11 (6): 285-289.
- Jawień A., Jankowski M., Banaszkiewicz Z. "Choroba guzków krwawniczych odbytu." Przewodnik Lekarza 2003, 6(10): 84-88.