Choroba hemoroidalna jest wstydliwym problemem dotyczącym odbytnicy, który stanowi przyczynę uciążliwych dolegliwości. Choć hemoroidy są możliwe do zwalczenia domowymi sposobami, to niejednokrotnie niezbędna jest interwencja specjalisty. Jaki lekarz zajmuje się leczeniem hemoroidów?
Lekarz od hemoroidów – badania i leczenie żylaków odbytu
Specjalista zajmujący się diagnostyką i terapią choroby hemoroidalnej jest nazywany proktologiem. Lekarze tej specjalizacji koncentrują się na leczeniu rozmaitych dolegliwości dotyczących końcowego fragmentu jelita grubego np. nietrzymania stolca, owrzodzeń, bólu podczas wypróżniania, obecności krwi lub śluzu w stolcu czy hemoroidów.
Wizyta u proktologa gwarantuje przeprowadzenie gruntownych badań, które umożliwiają potwierdzenie powiększenia i przerostu guzków krwawniczych:
- palpacyjna ocena wielkości guzków krwawniczych per rectum,
- anoskopia i rektoskopia, czyli badania wziernikowe końcowego odcinka jelita grubego,
- sigmoidoskopia, która jest endoskopową analizą jelita grubego,
- kolonoskopia wykonywana pod znieczuleniem w postaci specjalnego żelu.
W przypadku niezaawansowanej choroby hemoroidalnej, czyli przy żylakach odbytu I stopnia, lekarze raczej rekomendują leczenie w formie zmiany dotychczasowej diety, stosowanie ziołowych okładów lub kąpieli nasiadowych, czy użycia preparatów farmaceutycznych dostępnych bez recepty (np. maści i czopki). Leczenie wygląda zgoła inaczej w przypadku mocniej rozwiniętych hemoroidów, co oznacza, że żylaki wydostają się na zewnątrz w momencie wypróżniania. Wówczas proktolodzy decydują się wykonać chirurgiczne usunięcie hemoroidów.
Jak operacyjnie usunąć hemoroidy?
Chirurg proktolog nie zawsze używa skalpela do usunięcia powiększonych guzków krwawniczych. Do dyspozycji lekarzy i pacjentów jest wiele mniej inwazyjnych metod operacyjnych, które pozwalają pozbyć się uciążliwych hemoroidów. Najczęściej wykorzystywane sposoby chirurgicznego leczenia choroby hemoroidalnej to:
- Metoda Morinagi (DGHAL) – to najbezpieczniejsza metoda operacyjnego usuwania hemoroidów, w której wykorzystuje się sondę Dopplera w celu założenia podwiązki na tętnice zaopatrujące guzki krwawnicze.
- Metoda Barrona – to bardzo podobna metoda do wyżej opisanego DGHAL, z tą różnicą, że tym przypadku proktolog zakłada specjalne gumowe pierścienie bezpośrednio na żylaki, co upośledza ich ukrwienie.
- Skleroterapia – ta metoda jest rekomendowana do usuwania niewielkich żylaków odbytu, a polega na wstrzykiwaniu do hemoroidów specjalnych preparatów powodujących ich obumieranie. Zaaplikowana substancja skutkuje zamknięciem naczyń krwionośnych guzka.
- Laseroterapia – jak wskazuje sama nazwa, jest to zabieg polegający na wykorzystaniu promieniowania laserowego, którego wysoka temperatura skutkuje obkurczeniem i zamknięciem żylaków odbytu.
Ponadto proktolodzy mogą wykonać krioterapię hemoroidów. Jest to nieinwazyjne i nieoperacyjne usuwanie powiększonych guzków krwawniczych wskutek oddziaływania niskiej temperatury (poniżej -100ºC). Do przeprowadzenia tego zabiegu wykorzystuje się specjalne krioaplikatory. Pacjenci mogą też samodzielnie wykonać wymrażanie hemoroidów, co jest możliwe dzięki specjalnym sztyftom krioterapeutycznym. Niemniej jednak domowa krioterapia trwa znacznie dłużej (około 14 dni), a w ciężkich przypadkach może okazać się nieskuteczna.
Obecnie chirurdzy proktolodzy odchodzą od klasycznych zabiegów operacyjnych polegających na wycinaniu hemoroidów, co wynika z faktu, że taka interwencja jest nierozerwalnie związana z ryzykiem występowania rozmaitych powikłań.
Bibliografia:
- Ciesielski P., et al. "Standardy leczenia choroby hemoroidalnej w Europie i Stanach Zjednoczonych." Nowa Medycyna 2021, 2: 67-79.
- Lohsiriwat V. "Treatment of hemorrhoids: A coloproctologist’s view." World Journal of Gastroenterology: WJG 2015, 21(31): 9245.
- Jawień A., Jankowski M., Banaszkiewicz Z. "Choroba guzków krwawniczych odbytu." Przewodnik Lekarza 2003, 6(10): 84-88.