Choroba hemoroidalna stanowi niezwykle wstydliwy i uciążliwy problem. Warto jednak wiedzieć, że często jest mylona z inną przypadłością tzw. kłykcinami. Czym są kłykciny odbytu? Czym różnią się od hemoroidów? Jak należy je leczyć?
Czym są hemoroidy?
Mianem hemoroidów określa się przesadnie powiększone guzki krwawnicze – niewielkie struktury zlokalizowane w odbytnicy, które mają za zadanie m.in. kontrolowanie gazów i defekacji. Powiększenie ich rozmiarów może skutkować podrażnieniami i krwawieniem z odbytu w momencie oddawania stolca. Najczęstszymi przyczynami rozwoju choroby hemoroidalnej są niewłaściwa dieta (tj. prowadząca do zgęstnienia masy kałowej i zatwardzeń), biegunka, wielogodzinna praca siedząca, niski poziom higieny osobistej, nadmierny wysiłek fizyczny (np. podnoszenie ciężarów, jazda na rowerze) czy noszenie kiepskiej jakości bielizny, która prowadzi do nadmiernego gromadzenia potu lub otarć tej okolicy.
Kłykciny kończyste odbytu – co to jest?
Zgoła inaczej wygląda kwestia kłykcin odbytu, które często określa się mianem brodawek wenerycznych. Kłykciny to nic innego jak nadmiernie przerośnięta brodawkowata warstwa skóry znajdujące się w okolicach odbytu i genitaliów (np. sromu, krocza, moszny czy obszaru pod napletkiem). Problem ten dotyczy jednakowo kobiet i mężczyzn, a jego przyczyną jest zakażenie wirusem HPV – brodawczaka ludzkiego, który należy do rodziny papillomawirusów. Zakażenie brodawczakiem następuje przeważnie wskutek kontaktu seksualnego z osobą będącą nosicielem i/lub nieprzestrzegania higieny w tym zakresie np. współdzielenia gadżetów erotycznych.
Jakie są objawy kłykciny odbytu?
Przerost naskórka prowadzi do powstania mniej lub bardziej widocznych brodawek, które przeważnie mają nieregularny kształt. Choć przeważnie ich obecność sprowadza się do miejscowego dyskomfortu, to w niektórych przypadkach problem ten może być naprawdę uciążliwy. Uporczywie odczuwany świąd prowokuje do nieustannego drapania okolic odbytnicy, co może skutkować podrażnieniem i uszkodzeniem skóry. W efekcie może dojść do występowania krwawiących i trudno gojących się ran. Osoby z kłykcinami odbytu mogą mieć wówczas trudności z oddawaniem stolca – u kobiet mogą spowodować zaburzenia menstruacyjne, a nawet utrudnić zajście w ciążę. Gdy kłykciny są zlokalizowane w obrębie narządów płciowych, to wówczas mogą spowodować ból i utrudnić oddawanie moczu czy stosunki seksualne.
Kłykciny kończyste odbytu – jak leczyć?
Proces leczenia jest tak naprawdę uzależniony od stopnia zaawansowania zmian. Jeżeli kłykciny odbytu są niewielkie, a brodawki występują pojedynczo, to terapię warto rozpocząć od stosowania leków aplikowanych miejscowo. W farmakoterapii najczęściej wykorzystuje się leki o działaniu przeciwnowotworowym:
- bleomycynę,
- cisplatynę,
- cytostatyki,
- metotreksat.
Leki te nie mogą być jednak stosowane u kobiet w ciąży. Warto też zaznaczyć, że naturalne sposoby (np. okłady czy kąpiele nasiadowe) z wykorzystaniem ziół się w większości przypadków nieskuteczne.
Najlepsze rezultaty w zwalczaniu kłykcin kończystych odbytu przynoszą zabiegi, które polegają na mechanicznym usuwaniu przerośniętego naskórka. W tym przypadku wykonuje się takie zabiegi jak:
- wycinanie za pomocą światła laserowego CO2
- chemiczna koagulacja kwasem trójchlorooctowym
- nawiewy ciekłym azotem o niskiej temperaturze (krioterapia)
Zdaniem specjalistów najskuteczniejszym sposobem na uniknięcie zakażenia wirusem HPV i tym samym ograniczenia ryzyka występowania kłykciny odbytu jest profilaktyka. Oprócz bezpiecznego i higienicznego seksu warto zdecydować się na szczepienia ochronne.
Bibliografia:
- Salomon J., Szepietowski J. "Kłykciny kończyste – nowości w leczenu." Przegląd Dermatologiczny 2014, 101, 211-216.
- Kotarski J., et al. "Rekomendacje Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące szczepienia przeciwko zakażeniom HPV." Ginekologia Polska 2009, 80: 139-146.
- Słomian G., Chrószcz M. "Rozległe kłykciny kończyste okolicy odbytu, moszny i prącia z ogniskami raka płaskonabłonkowego – opis przypadku." Onkologia w Praktyce Klinicznej 2009, 5(1): 33-36.
- Bielecki K., Cabaj H. "Choroba hemoroidalna." Postępy Nauk Medycznych 2000, 3: 35-39.