Hemoroidy są uciążliwym problemem, który stanowi przyczynę poważnego dyskomfortu. Ich leczenie nie zawsze wymaga stosowania leków lub korzystania z pomocy chirurga. Właściwie skomponowana dieta może okazać się wystarczająca w przeciwdziałaniu żylakom odbytu.
Hemoroidy – czym są?
Hemoroidami nazywamy nadmiernie powiększone i przesadnie przekrwiony guzki krwawnicze, które są splotem naczyń krwionośnych zlokalizowanych w końcowym fragmencie odbytnicy. Funkcja guzków polega na zapewnieniu prawidłowej szczelności odbytu podczas procesów wypróżniania i oddawania gazów. Żylaki odbytu, bo tak często określa się hemoroidy, pojawiają się w momencie gdy guzki nie zostają opróżnione z krwi. Wynikiem tego jest występowanie szeregu nieprzyjemnych i uciążliwych objawów:
- nieustanny świąd;
- podrażnienie odbytnicy;
- krwawienie podczas defekacji;
- ból i pieczenie w trakcie wypróżniania.
Jakie są przyczyny hemoroidów?
Żylaki odbytu mogą mieć charakter pierwotny lub wtórny. W niektórych przypadkach hemoroidy powstają wskutek genetycznie uwarunkowanej słabości ścian naczyń krwionośnych, co prowadzi do wspomnianego przekrwienia guzków krwawniczych. Jednak znacznie częściej hemoroidy są problemem wynikającym z nieprawidłowego stylu życia. Do najczęstszych przyczyn choroby hemoroidalnej zaliczamy:
- biegunki i zatwardzenia;
- nieprawidłową higienę;
- brak aktywności fizycznej;
- niedostatecznym nawodnieniem organizmu;
- słabej jakości bielizną – materiał nieprzepuszczalny dla powietrza, nadmiernie gromadzący wodę, powodujący otarcia.
Niemniej gross przypadków hemoroidów stanowi efekt nieprawidłowego odżywiania. Spożycie dużej ilości produktów bogatych w proste tłuszcze, sól i konserwanty przy równocześnie niewielkiej podaży błonnika skutkuje niezwykle gęstą, twardą strukturą stolca. To z kolei może powodować wspomniane zatwardzenia, a próba wypróżnienia prowadzi do naruszenia guzków. Ryzyko ich uszkodzenia sprawia, że mogą przerodzić się w hemoroidy.
Błonnik a leczenie hemoroidów
Wielokrotnie punktem wyjścia w terapii choroby hemoroidalnej jest zmiana dotychczasowej diety. Oprócz wykluczenia produktów przetworzonych należy zwiększyć ilość spożywanego błonnika. Jego rola jest niezwykle istotna – dzięki błonnikowi dochodzi do wyregulowania pracy jelit i rytmu wypróżniania, co ułatwia pozbycie się zalegającej masy kałowej. Wskutek wiązania wody pozwala na rozmiękczenie zbyt gęstego stolca. Ponadto przyczynia się do ograniczenia wchłaniania cholesterolu i trójglicerydów z pożywienia, ma pozytywny wpływ na stan i funkcjonowanie mikroflory bakteryjnej jelit oraz ułatwia usuwanie związków toksycznych m.in. z zalegających resztek pokarmowych.
Produkty bogate w błonnik to:
- surowe warzywa;
- rośliny strączkowe;
- płatki owsiane i otręby;
- pełnoziarniste pieczywo;
- owoce (zwłaszcza jabłka);
- orzechy i nasiona (np. pestki dyni);
- kasze, ciemny makaron, brązowy ryż.
Oprócz tego można zakupić gotowe produkty zawierające sypki błonnik np. Ispagul, Normolax czy Colon C. Błonnik jest także dostępny w postaci kapsułek.
Bibliografia:
- Grajek M., et al. „Rola błonnika pokarmowego w aspekcie żywienia osób starszych.” Journal Of Life And Medical Sciences 2020, 40(3): 3-14.
- Szczepkowski M. „Co nowego w chorobie hemoroidalnej.” Postępy Nauk Medycznych 2006, 5: 207-215.
- Bielecki K., Cabaj H. „Choroba hemoroidalna.” Postępy Nauk Medycznych 2000, 3: 35-39
- https://www.nowafarmacja.pl/blog/jaka-dieta-przy-hemoroidach-bedzie-odpowiednia
- https://www.mp.pl/pacjent/dieta/diety/diety_w_chorobach/179495,dieta-wspomagajaca-leczenie-hemoroidow