Żylaki odbytu są niezwykle wstydliwym i uciążliwym problemem. Do walki z hemoroidami warto wykorzystać preparaty bazujące na naturalnych składnikach. Jednym z przykładów są żele i maści na bazie kory kasztanowca – co sprawia, że ta roślina wykazuje dużą skuteczność wobec hemoroidów?
Hemoroidy – jakie mają przyczyny i objawy?
Mówiąc o hemoroidach, należy zacząć od tematu guzków krwawniczych. To niewielkie struktury naczyniowe zlokalizowane w odbytnicy, które mają za zadanie kontrolować jej szczelność. Stąd guzki uczestniczą w procesach defekacji i oddawania gazów. Ich nazwa wiąże się z tym, że w niewielkim stopniu są wypełnione krwią. W prawidłowych warunkach guzek zostaje opróżniony np. w momencie wypróżniania.
Hemoroidy, czy też żylaki odbytu, to patologicznie zmienione guzki krwawnicze. Istotą problemu jest fakt, że struktura pozostaje wypełniona krwią. Hemoroidy są dość łatwe do rozpoznania, bo ich drażnienie wskutek oddawania stolca, powoduje pojawienie się mniej lub bardziej obfitych śladów krwi w kale – wówczas mowa o wewnętrznych żylakach odbytu. W przypadku hemoroidów zewnętrznych pacjenci odczuwają szereg niedogodności, które są przyczyną dyskomfortu m.in. ból podczas wypróżniania, intensywne uczucie pieczenia odbytnicy lub swędzenie.
Do najczęstszych przyczyn hemoroidów zaliczamy:
- intensywne biegunki;
- nadmierny wysiłek fizyczny;
- nieprzestrzeganie zasad higieny osobistej;
- długotrwałe utrzymywanie pozycji stojącej lub siedzącej;
- genetycznie uwarunkowana, słaba wytrzymałość ścian naczyń krwionośnych;
- stosowanie kiepskiej jakości bielizny np. drażniące tkaniny, materiał gromadzący pot;
- nieprawidłowe odżywianie – mała ilość błonnika, duże spożycie produktów bogatych w proste tłuszcze.
Kasztanowiec – naturalny i skuteczny sposób na hemoroidy?
Preparaty na bazie kasztanowca stanowią jedne z najchętniej polecanych produktów do walki z hemoroidami. Tabletki, żele, maści, czopki doodbytnicze oraz napary znajdują zastosowanie do minimalizacji występujących żylaków odbytu i w krótkim czasie przynoszą pacjentowi pożądaną ulgę. Najczęściej w preparatach można znaleźć nasiona, korę oraz kwiaty.
W pierwszej kolejności należy wspomnieć o escynie i eskulinie – cennych komponentach, które oddziałują na kondycję naczyń krwionośnych. Ich działanie jest skoncentrowane na ograniczeniu hialuronidazy i kolagenozy, które powodują rozkład kwasu hialuronowego i białka kolagenowego współtworzących ściany struktur naczyniowych. Escyna przyczynia się do wzrostu napięcia żylnego przy równoczesnym zmniejszeniu pojemności żylnej. Z kolei eskulina oddziałuje na proces mikrocyrkulacji krwi, co wspiera zwalczanie zastojów.
Ponadto preparaty na bazie kasztanowca zawierają:
- flawonoidy (m.in. kemferol, kwercetyna) powodujące wzrost odporności naczyń i ograniczenie ich nadmiernej przepuszczalności;
- garbniki o właściwościach ściągających, przeciwzapalnych, antybakteryjnych i przeciwkrwotocznych;
- procyjanidyny o działaniu antyoksydacyjnym i przeciwenzymatycznym, co wpływa m.in. na wzrost napięcia naczyń, uregulowanie ich przepuszczalności i zmniejszenie kruchości kapilar.
Bibliografia:
- Abascal K., Yarnell E. "Botanical treatments for hemorrhoids." Alternative & Complementary Therapies 2005 11 (6): 285-289.
- Jawień A., Jankowski M., Banaszkiewicz Z. "Choroba guzków krwawniczych odbytu." Przewodnik Lekarza/Guide for Gps 2003 6(10): 84-88.
- Matławska I. „Leki roślinne w terapii guzków krwawniczych odbytu.” Postępy Fitoterapii 2002, 3-4: 70-74.