Część chorób jest postrzegana jako problem dotyczący wyłącznie dorosłych. Przykładem są hemoroidy, które niezwykle często są kojarzone z seniorami. W rzeczywistości żylaki odbytu mogą też rozwijać się u dzieci.
Jakie są przyczyny hemoroidów u dzieci?
Gross przypadków występowania nadmiernie powiększonych i przesadnie przekrwionych guzków krwawniczych jest rezultatem nieprawidłowego odżywiania. Jednakowo dzieci i dorośli spożywający zbyt mało błonnika w codziennej diecie są narażeni na występowanie hemoroidów. Niedostateczna ilość błonnika prowadzi do zaburzenia prawidłowego rytmu wypróżniania, zaparć i nadmiernego zalegania masy kałowej w odbytnicy. Zbyt gęsty i twardy stolec, co stanowi efekt nieprawidłowego nawodnienia organizmu, może prowadzić do naruszenia guzków krwawniczych. Warto też pamiętać, że intensywne i częste biegunki również sprzyjają hemoroidom, co może wynikać z nadmiernego podrażnienia.
Oprócz tego hemoroidy u dziecka mogą być spowodowane przez:
- predyspozycje genetyczne;
- zbyt małą aktywnością fizyczną (co powoduje zaparcia);
- zaparcia nawykowe (np. wskutek problemów endokrynologicznych).
Jak rozpoznać hemoroidy u dziecka?
Obraz kliniczny małych pacjentów jest niemalże identyczny jak w przypadku osób dorosłych. Choroba hemoroidalna w każdym wieku powoduje te same objawy i są to:
- uczucie bólu i pieczenia;
- uciążliwy świąd odbytu;
- krwawienie w trakcie oddawania stolca.
W przypadku hemoroidów u dziecka należy wziąć pod uwagę fakt, że występujące symptomy są tożsame z zupełnie innymi jednostkami chorobowymi. Nieustający świąd może wskazywać na występowaniu owsików, które po złożeniu jaj w okolicy odbytnicy wywołują uczucie swędzenia. Natomiast ślady krwi w stolcu mogą być rezultatem infekcji jelit spowodowanej salmonellozą. Niemniej jednak u większości dzieci rzadko dochodzi do występowania choroby hemoroidalnej. Znacznie częstszym problemem jest tzw. szczelina odbytu, która również powstaje w wyniku zaparć i powoduje podobne objawy. Uszkodzenie błony śluzowej kanału odbytu zwykle następuje wskutek wzmożonego parcia i próby wypróżnienia twardego stolca. Nadmiernie napięcie zwieraczy może spowodować pęknięcie błony i tym sposobem doprowadzić do ubytku, co wyzwala krwawienie i dolegliwości bólowe.
Jak leczyć hemoroidy u dziecka?
Głównym sposobem walki z hemoroidami u najmłodszych jest zmiana dotychczasowych nawyków żywieniowych. Rodzice powinni przede wszystkim zadbać o zwiększenie ilości spożywanego błonnika i wypijanych płynów oraz doprowadzić do ograniczenia nasyconych tłuszczów, soli i cukru. Warto zagwarantować dziecku dodatek warzyw i owoców do każdego posiłku – dobrym rozwiązaniem dla maluchów mogą być zupy typu krem lub zblendowane musy, które mogą posłużyć za dodatek do naturalne jogurtu. Takie posiłku zagwarantują usprawnienie pasażu jelitowego oraz ułatwią przeciwdziałanie wzdęciom.
Równie skutecznym sposobem jest wykonywanie kąpieli nasiadowych, które złagodzą podrażnienia odbytnicy, pomogą zredukować świąd oraz przyśpieszą proces gojenia występujących ran. Najlepszym wyborem będą dodatki rumianku oraz zielonej i czarnej herbaty. Oprócz tego cenne znaczenie mają rośliny, które przejawiają właściwości antyzapalne i obkurczające, co pozwala zminimalizować występujące obrzęki i krwawienie oraz zwiększyć szczelność struktur naczyniowych. Takimi ziołami są m.in. kora dębu, ziele krwawnika, kwiat kasztanowca czy ziele skrzypu. Zioła na hemoroidy mogą też posłużyć do wykonywania naparów do picia bądź codziennej pielęgnacji skóry.
Biliografia:
- Yilidiz T., et al. "External hemorrhoidal disease in child and teenage: Clinical presentations and risk factors." Pakistan journal of medical sciences 2019, 35(3): 696-700.
- Michalak J., Wolski A. "Choroba hemoroidalna." Medycyna Rodzinna 2001, 2: 61-64.
- https://www.mp.pl/pacjent/gastrologia/choroby/jelitogrube/165265,szczelina-odbytu