Żylaki odbytu stanowią nie tylko wstydliwy, ale i niesamowicie uciążliwy problem. Choć w wielu przypadkach można je pokonać przy pomocy diety i odpowiedniej pielęgnacji, to niekiedy niezbędne jest sięgnięcie po inne metody. Przykładem takiego sposobu są zabiegi krioterapeutyczne.
Czym są hemoroidy?
Guzki krwawnicze to niewielkie sploty naczyń krwionośnych, które mają za zadanie utrzymać właściwą szczelność odbytu. Dzięki temu pozwalają na kontrolę procesów wypróżniania i oddawania gazów. W momencie uszczelnienia odbytu zostają napełnione krwią – gdy nie pracują, ulegają opróżnieniu. Z kolei hemoroidy, zwane też żylakami odbytu, to nic innego jak powiększone i nadmiernie przekrwione guzki krwawnicze. Hemoroidy mogą pozostawać wewnątrz odbytnicy lub znajdować się na zewnątrz kanału odbytu, gdy ulegają przesadnemu rozrostowi. Istnieje wiele przyczyn, które mogą wywoływać żylaki odbytu:
- podeszły wiek;
- niewłaściwa higiena;
- niedostateczne nawodnienie;
- kiepskiej jakości i/lub obcisła bielizna;
- nieprawidłowo skomponowana dieta (uboga w błonnia);
- zaburzenia pokarmowe o charakterze biegunek lub zatwardzenia;
- genetycznie uwarunkowana kiepska kondycja naczyń krwionośnych.
Występowanie hemoroidów jest dość szybko odczuwane przez pacjentów. Głównymi objawami tego problemu są świąd, ból i pieczenie w trakcie defekacji, utrzymujące się uczucie niepełnego opróżnienia oraz krwawienie z odbytnicy – ślady są często zauważalne na stolcu lub papierze toaletowym.
Czym jest krioterapia hemoroidów?
To wyjątkowo skuteczna metoda przeciwdziałania objawom żylaków odbytu, która wykorzystuje terapeutyczne właściwości zimna. Krioterapia hemoroidów, często określana mianem mrożenia, polega na potraktowaniu przesadnie powiększonych guzków krwawniczych parami ciekłego azotu lub podtlenkiem azotu. Niska temperatura zastosowanego gazu powoduje ograniczenie przepływu krwi przez guzek. W wyniku niedokrwienia hemoroidy ulegają martwicy. Zabieg trwa zaledwie kilka sekund i jest rekomendowany pacjentom, u których występują nawroty hemoroidów po wcześniejszych operacjach, nie ma możliwości wykonania usunięcia guzka za pomocą gumkowania lub żylaki charakteryzuje wyjątkowo silne krwawienie. Krioterapia jest wykonywana w warunkach ambulatoryjnych.
Jakie są przykładowe powikłania po krioterapii hemoroidów?
- Plamienie z odbytu;
- Obfite krwawienie z odbytu;
- Pozabiegowe dolegliwości bólowe;
- Owrzodzenia wskutek zmian martwiczych tkanek;
- Domowa krioterapia hemoroidów.
W niektórych przypadkach krioterapia nie wymaga wizyty u specjalisty. Niekiedy można ją zrealizować we własnym domu przy pomocy specjalnych przyrządów. Za przykład może posłużyć produkt Anurex – to specjalnie zaprojektowana wkładka o kształcie cylindrycznej tubki do wielokrotnego użytku. Tubkę należy schłodzić w lodówce, zdezynfekować i nasmarować lubrykantem przed zastosowaniem.
Produkt jest bardzo prosty w użytku i nie wymaga od pacjenta stosowania innych środków medycznych. Co więcej, wkładka nie powoduje skutków ubocznych i reakcji alergicznych, więc może być używana nawet w przypadku dużego podrażnienia odbytnicy. To także świetne rozwiązanie dla kobiet w ciąży i matek karmiących piersią. Efektów należy spodziewać się po mniej więcej 2 tygodniach regularnego stosowania tubek.
Bibliografia:
- Szczepkowski M. „Co nowego w chorobie hemoroidalnej.” Postępy Nauk Medycznych 2006, 5: 207-215.
- Bielecki K., Cabaj H. „Choroba hemoroidalna.” Postępy Nauk Medycznych 2000, 3: 35-39
https://www.domzdrowia.pl/artykul/krioterapia-hemoroidow-czyli-leczenie-zylakow-odbytu-zimnem-419