Przerośnięte guzki krwawnicze, zwane potocznie hemoroidami lub żylakami odbytu, stanowią niezwykle wstydliwy problem oraz są przyczyną sporego dyskomfortu. Wiele osób decyduje się przeciwdziałać hemoroidom domowymi sposobami, a jednym z nich jest użycie suszonej kory dębu. Co sprawia, że kora dębu jest skuteczna w walce z żylakami odbytu?
Jak powstają hemoroidy?
Żylaki odbytu powstają wskutek nieprawidłowego odpływu krwi z naczyń żylnych, które określa się mianem guzków krwawniczych. Te niewielkie struktury są zlokalizowane w odbytnicy i odpowiadają za regulację jej szczelności m.in. w trakcie oddawania stolca i gazów. Choroba hemoroidalna jest w głównej mierze rezultatem podrażnienia guzków, co przeważnie stanowi następstwo biegunki, zaparć, diety ubogiej w błonnik lub obfitującej w tłuszcze utwardzające masę kałową, nieprawidłowej higieny osobistej, długotrwałego siedzenia, ciąży lub przesadnego wysiłku fizycznego, którego towarzyszy parcie.
Obecność hemoroidów zazwyczaj wywołuje mniejsze bądź większe krwawienie podczas defekacji. Ponadto chorobie hemoroidalnej towarzyszy dyskomfort, świąd i pieczenie okolic odbytu oraz dolegliwości bólowe, które przeważnie występują w trakcie próby wypróżniania.
Kora dębu na hemoroidy – dlaczego warto?
Suszona kora dębu zwyczajnego jest popularnym surowcem zielarskim i niejednokrotnie znajduje zastosowanie w fitoterapii rozmaitych dolegliwości. Wszystko za sprawą wielu nagromadzonych składników aktywnych, które przejawiają wyjątkowo korzystne właściwości lecznicze. Przede wszystkim należy wspomnieć, że kora dębu jest bogatym źródłem garbników o właściwościach ściągających na błony śluzowe. Denaturacja śluzu i białek znajdujących się na powierzchni błony śluzowej pozwala redukować zmiany zapalne, co łagodzi podrażnienie guzków krwawniczych.
Ściągające właściwości kory dębu umożliwiają zmniejszenie przekrwienia struktur naczyniowych. Efektem tego jest intensyfikacja procesu gojenia się występujących ran. Ponadto napary lub odwary z dębowej kory mają działanie antydrobnoustrojowe, antyoksydacyjne i detoksykacyjne. Dzięki temu roślina stymuluje proces regeneracji odbytnicy oraz przyczynia się do uśmierzenia dolegliwości bólowych.
W korze dębu występują m.in. taniny, triterpeny, kompleksy garbnikowe, organiczne kwasy elagowe i galusowe, fenolokwasy, flawonoidy jak kwercetyna, sole mineralne czy proantocyjanidyny.
Jak stosować korę dębu na hemoroidy?
Najpopularniejszym sposobem użycia suszonej kory dębu jest jej wykorzystanie do kąpieli nasiadowych. Nasiadówki należy wykonywać w ciepłej wodzie, przez około 10 – 15 minut w ciągu dnia. Kąpiele można wykonywać kilka razy na dobę. Ta forma leczenia powinna być wykonywana do momentu osłabienia objawów i wyraźnej poprawy stanu chorego.
Ponadto napary i odwary z kory dębu można wykorzystać do:
- miejscowych okładów,
- przemywania podrażnień,
- picia w celu przeciwdziałania dolegliwościom układu pokarmowego, które mogą stanowić jedną z przyczyn choroby hemoroidalnej – w tym przypadku warto pamiętać, że zioło może wchodzić w interakcje ze stosowanymi lekami, więc należy zachować ostrożność.
Bardziej bezkompromisową formą jest wykonanie lewatywy z naparu z kory dębu, co może się sprawdzić w przypadku hemoroidów uwarunkowanych wyjątkowo uciążliwymi zaparciami.
Kora dębu stanowi też komponent rozmaitych maści, kremów i żeli, które można wykorzystać do pielęgnacji obszaru objętego żylakami odbytu.
Stosowanie kory dębu jest niewskazane w przypadku otwartych i świeżych ran, gdyż może spotęgować podrażnienie. Picie naparów z dębowej kory jest niewskazane dla dzieci oraz osób z problemami dotyczącymi serca i nadciśnienia.
Bibliografia:
- Soladoye MO. et al. "Ethnobotanical survey of plants used in the treatment of haemorrhoids in South-Western Nigeria." Annals of Biological Research 2010, 1(4): 1-15.
- Abascal K, Yamell E. "Botanical treatments for hemorrhoids." Alternative & Complementary Therapies 2005, 11(6): 285-289.