Pojawienie się żylaków odbytu stanowi niezwykle wstydliwy problem, który jest początkiem wyjątkowo uciążliwego dyskomfortu. Gdy domowe sposoby zawodzą, należy skonsultować się ze specjalistą. Kiedy i dlaczego warto iść z hemoroidami do lekarza?
Hemoroidy – jakie mają przyczyny i objawy?
Praktycznie większość żylaków w odbycie stanowi następstwo zaparć, które są wynikiem nieprawidłowego odżywiania. Zbyt mała ilość błonnika, niewłaściwe nawodnienie oraz duże spożycie tłuszczu sprzyja problemom trawiennym, co przekłada się na trudności z wypróżnianiem. Stolec o wyjątkowo twardej strukturze i nieustanne parcie mogą spowodować uszkodzenie guzków krwawniczych, które wskutek nadmiernego przekrwienia stają się problematycznymi hemoroidami.
Jednak nie tylko dieta i związane z nią zatwardzenia stanowią przyczynę żylaków odbytu. Innymi czynnikami ryzyka zwiększającymi szansę na występowanie hemoroidów są:
- nieprzestrzeganie zasad higieny osobistej;
- długotrwałe utrzymywanie pozycji siedzącej lub stojącej;
- intensywna aktywność fizyczna np. podnoszenie ciężarów;
- częste biegunki i przesadne stosowanie środków przeczyszczających;
- korzystanie z kiepskiej jakości bielizny np. z materiału powodującego obtarcia skóry i nadmierne gromadzenie potu.
Obecność hemoroidów jest bardzo łatwo zauważalna i odczuwalna, co wynika z dość charakterystycznych objawów. Osoby cierpiące z powodu żylaków odbytu doświadczają intensywnych dolegliwości bólowych w trakcie defekacji, której niezwykle często towarzyszy krwawienie. Wynika to z uszkodzenia przekrwionych i powiększonych guzków krwawniczych, które w momencie oddawania stolca są dodatkowo drażnione.
Kiedy warto iść do lekarza z hemoroidami?
Pojawienie się hemoroidów nie oznacza końca świata. Istnieje wiele skutecznych sposobów na ich przeciwdziałanie w domowych warunkach. Najpopularniejszym sposobem jest oczywiście zmiana diety – wzrost podaży błonnika stanowi najlepsze rozwiązanie problemu z zaparciami. Ponadto specjaliści rekomendują wprowadzić do diety zioła, które można wykorzystać do specjalnych kąpieli nasiadowych. Ziołowe nasiadówki bazują m.in. na rumianku, korze dębu, kasztanowcu i krwawniku. Ponadto dobrze jest zapobiegać wszystkim wcześniej wspomnianym czynnikom ryzyka jak np. zadbać o regularną higienę odbytnicy, zakupić odpowiednią bieliznę oraz ograniczyć wysiłek fizyczny.
Gdy powyższe środki zawodzą, należy udać się do lekarza. Specjalista po zapoznaniu się z problemem zaproponuje leki na receptę, które pozwolą w skuteczny sposób zwalczyć uciążliwe hemoroidy. Na obecnym rynku farmaceutycznym można nabyć wiele preparatów wspomagających walkę z żylakami odbytu. Oprócz tabletek pacjenci mogą sięgnąć po maści, spraye, kremy i żele, które świetnie sprawdzą się w działaniu miejscowym. Ponadto wiele środków na hemoroidy występuje w postaci czopków.
Jednak w niektórych przypadkach samodzielne leczenie nie wystarcza. Zaawansowane żylaki odbytu (tzw. zewnętrzne) mogą wymagać interwencji specjalisty. Chirurgiczne usuwanie hemoroidów pozwala na całkowite usunięcie patologicznie zmienionego guzka krwawniczego. Istnieje wiele metod, które umożliwiają pozbycie się uciążliwego problemu.
- Wykorzystanie gumowych pierścieni, które obwiązuje się wokół hemoroidu w celu zablokowania jego ukrwienia, co skutkuje obumarciem struktury.
- Krioterapia, czyli zastosowanie nadmuchu z wysokiej temperatury w celu wymrożenia żylaka.
- Skleroterapia polegająca na wstrzyknięciu w guzek substancji prowadzącej do powstania skrzepu niszczącego hemoroid.
- Operacyjne wycięcie chorobotwórczego guzka i zaszycie rany – zabieg może zostać przeprowadzony przy użyciu skalpela lub promieniowania laserowego.
Warto jednak pamiętać, że obecność krwi w stolcu niekoniecznie musi wskazywać na hemoroidy. Pojawienie się krwawienia podczas defekacji może być związane z innymi schorzeniami przewodu pokarmowego (np. chorobą Lesniowskiego-Crohna, rakiem jelita grubego, zakażeniem pasożytami) lub innych narządów (np. krwotok wewnętrzny wywołany przez marskość wątroby). Wizyta u specjalisty umożliwia przeprowadzenie dokładnej analizy stanu zdrowia i postawienie właściwej diagnozy, co pozwoli rozpocząć odpowiednie leczenie.
Bibliografia:
- Obcowska A., Kołodziejczak M. „Haemorrhoids – current view on aetiology, pathogenesis and metod of treatment. A review of literature” Nowa Medycyna 2016 2: 61-67.
- Bielecki K., Cabaj H. "Hemorrhoidal disease." Postępy Nauk Medycznych 2000 3: 35-39.