Właściwe wypróżnianie się i bezproblemowe oddawanie stolca jest w dużej mierze uzależnione od codziennej diety i funkcjonowania układu pokarmowego. Niemniej jednak nie można przejść obojętnie wobec faktu, że pozycja ciała w trakcie siedzenia na sedesie ma istotny wpływ na defekację. Co należy wiedzieć i jak należy siedzieć, aby wizyta w toalecie nie stanowiła przyczyny dodatkowych problemów?
Czy pozycja w trakcie defekacji ma duże znaczenie na oddawanie stolca?
Klasyczna pozycja siedząca z nogami ugiętymi pod kątem prostym (90º) jest w dużej mierze zaadaptowania się człowieka do dzisiejszych toalet. Podczas siedzenia na sedesie fragment między okrężnicą a odbytem przebiega wzdłuż linii prostej, co nie powoduje ucisku na dolną część jamy brzusznej. Ten brak ucisku sprawia, że człowiek jest zmuszony do świadomego zaangażowania się w defekację – dowodem na to jest konieczność dodatkowego wysiłku w postaci wygenerowania parcia, które ma za zadanie ułatwić usunięcie nagromadzonej masy kałowej. O ile dla zdrowego człowieka nie powinno to stanowić problemu, to jednak dla osób chorych może okazać się bardzo kłopotliwe np. z wyjątkowo słabymi mięśniami brzucha i dna miednicy mniejszej. Co więcej, ta typowa pozycja siedząca jest często postrzegana przez specjalistów jako potencjalna przyczyna rozmaitych dolegliwości m.in. zaparć, hemoroidów, IBS (zespołu jelita drażliwego) czy chorób nowotworowych przewodu pokarmowego.
Pozycja kuczna – właściwy sposób siedzenia na sedesie
Jak zatem należy prawidłowo siedzieć na toalecie, gdy zajdzie konieczność wypróżniania? Okazuje się, że najlepszym rozwiązaniem jest przyjęcie pozycji kucznej. Oznacza to, że kończyny dolne powinny być zgięte nie do kąta prostego a do 35º. Trudno to sobie wyobrazić? W tej pozycji górna powierzchnia ud znajduje się blisko jamy brzusznej i dzięki temu kończyny dolne generują niewielki ucisk na okrężnicę i jelito grube. W efekcie defekacja zostaje nie tylko ułatwiona, ale i znacząco przyśpieszona. Ponadto nie wymaga zaangażowania mięśni brzucha, co wiąże się z brakiem dodatkowego wysiłku dla człowieka.
Jak przyjąć pozycję w kucki podczas pobytu w toalecie? Można spróbować umiejscowić stopy na sedesie. Jednak już sama wyobraźnia podpowiada, że takie rozwiązanie może okazać się trudne i niebezpieczne m.in. z powodu możliwości utraty równowagi. Dlatego zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z niewielkiego ułatwienia w postaci podnóżka lub taboretu, który może znajdować się w łazience. Wysokość podnóżka należy dobrać do wysokości sedesu – różnica pomiędzy nimi powinna wynosić co najmniej 15 cm. Ponadto specjaliści rekomendują, aby nieco pochylić ciało do przodu w celu dodatkowego ułatwienia procesu defekacji.
Jakie są zalety wypróżniania w pozycji kucznej?
- Mniejsze ryzyko występowania zaparć z powodu szybszego i bezproblemowego oddania stolca oraz braku konieczności napinania mięśni w celu wytworzenia parcia.
- U kobiet ciężarnych ogranicza szansę ucisku na macicę i płód. Jest to także dobry sposób na ćwiczenie mięśni dna miednicy przed planowanym porodem.
- Prawidłowe, a co za tym idzie i regularne oddawanie stolca, zapobiega zaparciom. Problem zatwardzenia może z kolei przyczynić się do rozciągania ścian jelit oraz powodować ich pęknięcia, które skutkują krwawieniem z odbytnicy.
- Defekacja w pozycji kucznej gwarantuje skuteczne usunięcie całej masy kałowej z jelit, co jest stanowi jeden z elementów profilaktyki występowania problemów o charakterze zmian zapalnych czy infekcji np. wyrostka robaczkowego, czy jelita grubego.
Bibliografia:
- https://krokdozdrowia.com/wyproznianie-robic-prawidlowo/
- https://www.szpitalzelazna.pl/nawyki-toaletowe-cz-1-wlasciwy-sposob-wyprozniania/
- https://wylecz.to/uklad-pokarmowy/pozycja-przy-wyproznianiu-wazniejsza-niz-myslisz/
- https://potreningu.pl/artykuly/zdrowie/prawidlowa-pozycja-na-sedesie-czy-potrafisz-robic-kupe-6248