Żylaki odbytu stanowią uciążliwy problem, który może okazać się trudny do pełnego wyleczenia. W jaki sposób przeciwdziałać nawrotom hemoroidów? Czy istnieją skuteczne metody ich ponownemu występowaniu?
Jakie są przyczyny i objawy hemoroidów?
Mówiąc o hemoroidach, należy zacząć od guzków krwawniczych. To niewielkie struktury naczyniowe w obrębie odbytu, które w niewielkim stopniu są wypełnione krwią. Funkcją guzków jest regulacja szczelności odbytu, co wiąże się m.in. z kontrolowanym wypróżnianiem się i oddawaniem gazów. W przypadku zdrowych guzków krwawniczych dochodzi do ich opróżnienia z krwi w momencie defekacji – gdy guzki są nadal wypełniony krwią, to wówczas określany jest mianem hemoroidu, czy też żylaka odbytu.
Najczęstszymi przyczynami występowania hemoroidów są:
- biegunki;
- niewłaściwe odżywianie;
- przesadny wysiłek fizyczny;
- zaparcia i trudności z wypróżnianiem;
- brak przestrzegania higieny osobistej;
- nadmierne przebywanie w pozycji stojącej lub siedzącej.
Objawy żylaków odbytu są uwarunkowane aktualną postacią schorzenia. Podstawowym symptomem jest krwawienie w trakcie defekacji, które jest następstwem drażnienia przekrwionych hemoroidów znajdujących się wewnątrz odbytnicy. Zewnętrzna forma choroby potęguje dyskomfort dotyczący odbytu m.in. ból, pieczenie oraz swędzenie.
Nawroty hemoroidów – jak im przeciwdziałać?
Nietrudno domyślić się, że najlepszym sposobem na ograniczenie ponownego pojawienia się żylaków odbytu jest przeciwdziałanie zaparciom. Problemy z wypróżnianiem stanowią najczęstszą przyczynę występowania hemoroidów, dlatego też należy zadbać o regularną pracę jelit i właściwe funkcjonowanie organizmu. W związku z tym warto zwrócić uwagę na codzienną dietę:
- wzrost podaży błonnika wspomoże pasaż jelitowy, będzie mieć korzystny wpływ na mikroflorę bakteryjną oraz ułatwi wypróżnianie;
- optymalne nawodnienie pozwoli na rozrzedzenie treści pokarmowej, co ograniczy szansę występowania zatwardzenia;
- ograniczenie spożycia produktów ciężkostrawnych i bogatych w proste tłuszcze.
Oprócz diety warto też wykorzystać zioła w postaci naparów, okładów lub herbat. W tym celu najlepiej sprawdzą się rośliny o właściwościach ściągających, przeciwzapalnych i oddziałujących na układ krążenia (np. zwiększające szczelność naczyń włosowatych, ograniczające krwawienie i zastoje). Dlatego też osoby z hemoroidami powinny sięgnąć po m.in. kasztanowca zwyczajnego, ruszczyka kolczastego bądź korę dębu. Ponadto dobrym rozwiązaniem będą zioła przeciwdziałające zaparciom np. jałowiec, rumianek, mięta czy koper włoski. Co więcej, dobrze jest ograniczyć stosowanie ziół i środków przeczyszczających – biegunki mogą jedynie pogorszyć całą sytuację.
Niezwykle ważnym aspektem jest zwiększenie dotychczasowej aktywności fizycznej i unikanie długotrwałego siedzenia. Regularny wysiłek jest idealną opcją dla osób, które borykają się z hemoroidami spowodowanymi nadmiernym siedzeniem i brakiem ruchu. Jednak nie wszystkie sporty okażą się dobrym rozwiązaniem np. kolarstwo, jazda konna czy dyscypliny siłowe mogą zaostrzyć stan i zwiększyć szansę powrotu hemoroidów.
Nie można też zapominać o higienie osobistej. Oprócz regularnego mycia się i pielęgnacji odbytnicy (np. przy pomocy żeli, maści i kremów zawierających wspomniany kasztanowiec) warto też wymienić dotychczasową bieliznę. Dobrym rozwiązaniem będzie zakup produktów wykonanych z naturalnych włókien, które zapewniają optymalne oddychanie dla skóry. Sztuczne materiały nie tylko potęgują potliwość i zatrzymywanie wody, ale i powodują podrażnienia.
Bibliografia:
- Abascal K., Yarnell E. "Botanical treatments for hemorrhoids." Alternative & Complementary Therapies 2005 11 (6): 285-289.
- Jawień A., Jankowski M., Banaszkiewicz Z. "Choroba guzków krwawniczych odbytu." Przewodnik Lekarza/Guide for Gps 2003 6(10): 84-88.
- Bielecki K., Cabaj H. "Hemorrhoidal disease." Postępy Nauk Medycznych 2000 3: 35-39.