Choroba hemoroidalna stanowi przyczynę dużego dyskomfortu, który utrudnia codzienne funkcjonowanie. Gdy żele do higieny intymnej zawodzą, a nasiadówki i okłady z ziół nie pomagają, to wówczas warto sięgnąć po czopki przeciwdziałające żylakom odbytu. Czy czopki na hemoroidy są dostępne bez recepty? Co zawierają w swoim składzie i na czym polega ich działanie?
Jakie są przyczyny i objawy hemoroidów?
Mianem choroby hemoroidalne określa się przesadne powiększenie guzków krwawniczych – splotu naczyń żylnych odpowiedzialnych za regulowanie szczelności odbytu, co jest niezbędne m.in. do kontroli defekacji czy oddawania gazów. Żylaki odbytu powodują niewłaściwy odpływ krwi z naczyń. Nadmierny rozmiar guzków krwawniczych sprawia, że podczas defekacji są one drażnione i wywołują krwawienie. Gdy hemoroidy przybierają postać zewnętrzną, to wówczas stanowią przyczynę bólu, uczucia pieczenia i trudnego do opanowania swędzenia. Jeżeli chodzi o przyczyny powstawania hemoroidów, to przeważnie stanowią następstwo:
- zaparć;
- biegunek;
- niewłaściwej higieny;
- pracy w pozycji siedzącej;
- regularnych treningów o charakterze siłowo-wytrzymałościowym;
- złej diety m.in. duże spożycie produktów bogatych w tłuszcze i cukry proste, niska podaż błonnika.
Czopki na hemoroidy – działanie, skład, przykłady
Preparaty w postaci czopków stanowią alternatywę dla tabletek lub produktów do stosowania zewnętrznego (np. maści lub kremów). Działanie czopków doodbytniczych jest ściśle związane z ich składem – jednak w większości przypadków mają one za zadanie łagodzić zmiany zapalne wywołane przez żylaki, przyśpieszyć występujące rany, przeciwdziałać podrażnieniom, zniwelować występujące dolegliwości bólowe i zadbać o skuteczną regenerację nadwyrężonej błony śluzowej. Niektóre czopki pomagają też wyeliminować występujące uczucie świądu, ograniczyć obrzęk i pozbyć się zaczerwienienia. Inne mogą zawierać komponenty, które pomogą uporać się z krwawieniem dzięki właściwościom ściągającym.
Producenci czopków na hemoroidy oferują preparaty o niezwykle zróżnicowanym składzie. W czopkach mogą występować m.in. lidokaina, neomycyna, tanina, związki bizmutu, kwas hialuronowy i/lub borny, propolis czy sole siarki i cynku. Oprócz nich bardzo często występują dodatki roślinne np. krwawnik, rumianek, aloes, nagietek, gotu kola, kora kasztanowca czy kłącze pięciornika.
Jakie są przykładowe czopki na hemoroidy dostępne w aptekach?
- Anusir;
- Apirectal;
- Criorectum Protect;
- Hemorol;
- Posterisan;
- Proktis-M;
- Proktosedon;
- Proctomina;
- Procto-Glyvenol;
- Procto-Hemolan;
- UniGel Procto.
Większość czopków jest przeważnie bezpieczna w użyciu. Niemniej jednak przed użyciem zawsze warto zapoznać się z treścią ulotki, aby zapoznać się z potencjalnym ryzykiem skutków ubocznych. Warto też wiedzieć, że czopki są przeciwwskazane do stosowania u osób z ropniem odbytu, zaburzeniem drożności czy zmianami zapalnymi w jamie otrzewnej. Wśród przeciwwskazań wymienia się też m.in. choroby zapalne skóry, które mogą występować na odbytnicy i innych częściach ciała. Co więcej, niektóre składniki czopków na hemoroidy mogą być niebezpieczne dla płodu – z tego powodu kobiety w ciąży nie mogą stosować tych preparatów na własną rękę a w porozumieniu z lekarzem. Podobnie jest z kobietami karmiącymi piersią.
Czy czopki na hemoroidy są dostępne na receptę?
Nie, znaczna część preparatów z tej kategorii to leki OTC lub wyroby medyczne, które nie wymagają recepty lekarskiej. To jednak nie wyklucza ryzyka występowania działań niepożądanych np. wskutek nieprawidłowego użycia lub stosowania zbyt dużych dawek.
Bibliografia:
- Mott T., Latimer K., Edwards Ch. "Hemorrhoids: diagnosis and treatment options." American family physician 2018, 97(3): 172-179.
- Mounsey A., Hallady J., Sadiq TS. "Hemorrhoids." American family physician 2011, 84(2): 204-210.
- Jawień A., Jankowski M., Banaszkiewicz Z. "Choroba guzków krwawniczych odbytu." Przewodnik Lekarza 2003, 6(10): 84-88.