O hemoroidach
Co to są hemoroidy?
Hemoroidy, inaczej nazywane guzkami krwawniczymi, to sploty żylne znajdujące się w kanale odbytu. Są to naturalne struktury ludzkiego organizmu, występujące u każdego z nas. Ich rolą jest uszczelnienie odbytu, co umożliwia kontrolowanie oddawania gazów i stolca.
Porównanie prawidłowej i chorobowej struktury hemoroidów przedstawiono na poniższej infografice.
Przyczyny
Bezpośrednią przyczyną choroby hemoroidalnej jest wzrost ciśnienia żylnego lub zastój krwi w żyłach odbytu. Z kolei ich źródła należy upatrywać w:
- Przewlekłych zaparciach
- Diecie ubogiej w błonnik
- Silnym parciu podczas wypróżnień
- Długotrwałym siedzeniu
- Braku aktywności fizycznej
- Otyłości
- Ciąży
Niekiedy choroba hemoroidalna może być wynikiem innej choroby, np. marskości wątroby czy guzów miednicy małej.
Objawy
Objawy choroby hemoroidalnej zależą od umiejscowienia hemoroidów – mogą być wewnętrzne albo zewnętrzne.
Wewnętrzne
Hemoroidy wewnętrzne znajdują się w środku odbytnicy. Nie można ich zobaczyć, nie wypadają na zewnątrz i bardzo rzadko powodują dyskomfort. Niemniej, w trakcie wypróżnienia może dojść do ich podrażnienia, co może skutkować krwawieniem. Krwawienia w przebiegu choroby hemoroidalnej można najczęściej zaobserwować na papierze toaletowym, bieliźnie lub na muszli klozetowej – widoczna jest wówczas jasnoczerwona krew.
Zewnętrzne
Z kolei hemoroidy zewnętrzne znajdują się wokół odbytu w tkance podskórnej. Objawy jakie mogą powodować to:
- krwawienie;
- swędzenie;
- pieczenie;
- ból.
Profilaktyka
Aby ograniczyć ryzyko rozwoju choroby hemoroidalnej, należy wdrożyć w życie kilka zasad i sumiennie ich przestrzegać. Niestety dzisiejszy pędzący świat i daleki od ideału tryb życia predysponuje do rozwoju choroby hemoroidalnej. Wszyscy jesteśmy na nią narażeni, dlatego każdy z nas powinien znać zasady profilaktyki. Poniżej znajduje się lista najważniejszych wskazówek, ograniczających ryzyko rozwoju tego schorzenia.
Błonnik powinien pochodzić przede wszystkim z surowych warzyw i owoców. Reguluję on motorykę jelit, tym samym zapobiegając zaparciom.
Odpowiednia podaż płynów ułatwia wypróżnianie i zapobiega zaparciom, które są częstą przyczyną hemoroidów.
Wystarczy 30-minutowy spacer w ciągu dnia, aby pobudzić krążenie i zapobiec zastojom krwi w żyłach.
Należy dokładnie oczyszczać okolice odbytu po każdym wypróżnieniu. Wystarczy do tego zwykła woda.
W trakcie wypróżniania nie należy napisać mięśni – powoduje to wzrost ciśnienia w naczyniach krwionośnych, przez co mogą ulec one rozciągnięciu. Co więcej, nie należy długo siedzieć w toalecie, gdyż pozycja siedząca sprzyja powstawaniu hemoroidów.